blank

Basketbolun Gelişimi

İlk profesyonel lig 1898’de Amerika’da kuruldu. Ulusal Basketbol Ligi’nde altı takım yer aldı. Bu lig 1904 yılında sona erdirildi. Daha sonra birçok küçük şampiyona düzenlendi. 6 Haziran 1946’da New York City’de Basketball Association of America (BAA) kuruldu. Bu lig 1949 yılında rakibi National Basketball League (NBL) ile birleştikten sonra bugünkü bildiğimiz haliyle, National Basketball Association (NBA) adını aldı. 21. yüzyılın başlarından itibaren NBA, popülerlik, maaşlar, yetenek ve rekabet seviyesi açısından dünyadaki en önemli profesyonel basketbol ligidir.

blank

Avrupa’ya gelişinden sonra ise basketbol çok hızlı bir şekilde gelişti. 1909 yılında ilk uluslararası maç Saint Petersburg’da yapıldı: Mayak Saint Petersburg, YMCA Amerikan takımını yendi. İlk büyük Avrupa basketbol etkinliği, Müttefikler Arası Oyunlarda, Paris yakınlarındaki Joinville-le-Pont’da 1919’da düzenlendi. Gelecekteki Hall of Fame oyuncusu Max Friedman’ın öncülüğünde ABD, İtalya ve Fransa’ya karşı kazandı ve ardından İtalya Fransa’yı yendi. Basketbol, kısa sürede Fransızlar ve İtalyanlar arasında popüler oldu.

Dünya basketbolu büyüyordu ve 18 Haziran 1932’de turnuvaları ve takımları koordine etmek için gerçek bir uluslararası organizasyon kuruldu. Arjantin, Çekoslovakya, Yunanistan, İtalya, Letonya, Portekiz, Romanya ve İsviçre, Uluslararası Basketbol Federasyonu’nu (FIBA) Cenevre’de kurdu. Kurulan bu federasyon, 1936’da Berlin Olimpiyat Oyunları’nda basketbolun ilk kez yer alması açısından çok önemliydi. İlk basketbol olimpiyat altını, ABD milli takımı tarafından kazanıldı, Kanada ise ikinci oldu. Oyunlar açık kil sahada oynandı. İlk Basketbol Dünya Şampiyonası 1950’de Arjantin’de yapıldı.